Ruch na rzecz Socjalizmu zwycięża w Boliwii

1
202

Luis Arce wygrał wybory prezydenckie 2020 w Boliwii. Partia Ruch na rzecz Socjalizmu nie tylko zwyciężyła nad wspieraną przez zachodnich imperialistów opozycją, ale osiągnęła wręcz o 10% lepszy wynik niż w ostatnich wyborach.

Osiągnięta przewaga jest na tyle duża, że do wyłonienia prezydenta kraju nie będzie potrzebna druga tura wyborów.

Wynik wyraźnie świadczy o rzeczywistym stanowisku Boliwijczyków wobec tymczasowego rządu, uformowanego po puczu przeprowadzonym w 2019 roku przez skrajnie prawicowe środowiska wspierane przez USA.

Jeanine Añez, pełniąca przez ostatni rok funkcję prezydentki z ramienia interesów zachodniego kapitału, zostanie odsunięta od władzy. Otwartym pozostaje pytanie jaka będzie reakcja ze strony USA i krajów europejskich, których firmy chciałyby utrzymać korzystne warunki eksploatacji bogatych złóż litu.

Luis Arce osiągnął przewagę ponad 20 punktów procentowych nad kolejnym kandydatem

Rząd Evo Moralesa był zdecydowanie przeciwny eksploatacji boliwijskiego litu na niekorzystnych dla lokalnej ludności warunkach, co spotkało się z szybką i bezwzględną reakcją zachodniego kapitału. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem siły demokratyczne będą w stanie odeprzeć zapędy amerykanów.

Biorąc pod uwagę obecne warunki polityczne, niektórzy eksperci sugerują, że w ramach nowej strategii, celując w stworzenie sobie dogodnych warunków rozwoju, Boliwia może w najbliższej przyszłości dążyć do zacieśnienia współpracy gospodarczej z Chinami.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments