Papież poparł związki osób homoseksualnych? Wyjaśniamy

0
311

W wywiadzie udzielonym dla nowego filmu dokumentalnego “Francesco”, którego premiera miała miejsce na Rzymskim Festiwalu Filmowym, papież Franciszek wyraził się pozytywnie na temat cywilnych związków partnerskich osób tej samej płci, wywołując tym samym istną burzę w polskim internecie.

W filmie pojawia się para homoseksualistów, która razem wychowuje trójkę dzieci. Jeden z mężczyzn opowiada o swojej rozmowie z Franciszkiem, i to właśnie po tej scenie pojawia się kontrowersyjny komentarz.

Ludzie homoseksualni mają prawo być w rodzinie. Są dziećmi Boga i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być wyrzucany czy upokarzany [z powodu orientacji seksualnej].

Takie zdania padły z ust papieża Franciszka w jednej ze scen filmu. Po wyżej przytoczonych słowach, powiedział też o konieczności “stworzenia cywilnych przepisów o związkach partnerskich”. Skąd taka wypowiedź? Jaka motywacja za nią stoi? Głowa kościoła rzymskokatolickiego zaznacza wyraźnie, że chodzi o prawną ochronę którą taka zmiana by umożliwiła. “W ten sposób będą chronieni przez prawo. Jestem za tym.” – stwierdza w nagraniu duchowny.

O ile powyższe słowa nie zostały wyjęte z kontekstu w procesie montażu, będzie to pierwsza w historii tak odważna wypowiedź głowy Kościoła Katolickiego na temat osób homoseksualnych. Nie są natomiast pierwszymi, w których aktualny papież odnosi się do problemu osób LGBT.

Już w 2013 roku, czyli niedługo po wyborze na najwyższe kościelne stanowisko, Franciszek powiedział publicznie: “Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać?”.

Wówczas, tym krótkim stwierdzeniem wywołał poruszenie medialne. Okazało się jednak, że zdecydowanie przesadzone, albo powyższe zostało wyjęte z kontekstu. W tej samej wypowiedzi Franciszek potępił “lobbowanie na rzecz homoseksualizmu”.

Warto również przypomnieć, że jeszcze jako metropolita Buenos Aires, przyszły papież kardynał Jorge Mario Bergoglio otwarcie sprzeciwiał się małżeństwom osób tej samej płci.

Czy w ten sposób głowa kościoła rzymskokatolickiego chce dokonać historycznych zmian w podległej mu instytucji? Co na jego słowa powiedzą polscy hierarchowie oraz prawicowi publicyści i politycy? Prawdopodobnie część przemilczy, część natomiast podda krytyce, jak dokonał tego już katolicki publicysta Tomasz Terlikowski:

To nie jest dobra droga informowania o tak fundamentalnych zmianach, ale można powiedzieć, że jest typowa dla tego…

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Środa, 21 października 2020

Jakkolwiek daleko nam do poglądów pana Tomasza, podzielamy wątpliwości, co do formy przekazanego stanowiska, które trudno uznać oficjalnym Kościoła Katolickiego jako całości. Chociaż Franciszek wzbudza sympatię wielu osób na szeroko pojętej lewicy – wystarczy przywołać uśmiechy po ostatnich słowach dotyczących systemu kapitalistycznego – nie można zapomnieć, że Kościół Katolicki, choć twierdzi, że samej orientacji homoseksualnej nie potępia, to nadal traktuje “akty homoseksualne” jako grzech oraz nakazuje osobom LGBT “żyć w czystości”.

Czy słowa Franciszka są kolejną manipulacją, a może jednak oznaczają jakieś zmiany w nauczaniu Kościoła Rzymskokatolickiego? Niezależnie od tego, nie chcemy podchodzić do powyższej wypowiedzi z jakąś większą nadzieją. Nie zapominajmy, że papież, jako monarcha absolutny, na pewno nie będzie miał na celu nigdy umniejszanie roli instytucji, jaką rządzi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments