Facebook utrudnia dostęp do lewicowych mediów? Są dowody

Internetowa "wolna amerykanka" nie taka wolna jak się wydaje

5
426

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego internetowe media lewicowe, takie jak chociażby nasz portal, nie cieszą się tak dużą popularnością jak wiele podobnych rozmiarów publikacji prawicowych? A więc mamy dla was odpowiedź, czy też może część odpowiedzi. Otóż pojawiły się nowe doniesienia w sprawie Facebooka, który rzekomo od wielu lat aktywnie i przy wiedzy zarządu faworyzował prawicowe media i publikacje.

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że algorytm Facebooka faworyzuje prawicowe media, jednocześnie ograniczając ruch i widoczność mediów lewicowych. Według doniesień szef platformy Facebook, Mark Zuckerberg miał nie tylko wiedzieć o tej zmianie, ale wręcz osobiście dopilnować jej implementacji.

W 2017 roku zmieniony został sposób działania algorytmu Facebooka, który odpowiada za dobór treści dopuszczanych do wglądu użytkownikom portalu. Oficjalnym celem wprowadzonej zmiany było ograniczenie liczby wiadomości politycznych. Właściciele i akcjonariusze Facebooka przestraszyli się wówczas możliwości, że zmiana ta może zniechęcić wydawców prawicowych portali do korzystania z ich platformy i kupowania reklam.

Facebook wprowadził wyjątki w ramach systemu sprawdzania wierzytelności danych, na listę wyjątków trafiły między innymi prawicowe media takie jak BreitBart czy FoxNews.

Jako, że znaczna część dochodów korporacji płynie z reklam prawicowych organizacji i think-tanków, podjęto decyzję o zmianie algorytmu w taki sposób, aby był bardziej pobłażliwy dla mediów o reakcyjnych poglądach.

Według raportu, zmianę tę zaakceptował osobiście Mark Zuckerberg, co oznacza, że nie była to sprawa błaha, a raczej decyzja bardzo ważna, mogąca znacząco wpłynąć na przyszłe zyski firmy.

Co być może najciekawsze, Facebook zwolnił pracownika, którego przyłapano na zbieraniu informacji o preferencyjnym traktowaniu prawicowych publikacji.

Są to kolejne przykłady, które przeczą teoriom popularnym w skrajnie prawicowych i reakcyjnych środowiskach, głoszącym, że Facebook aktywnie je zwalcza i zamiast tego promuje szeroko pojęte “lewicowe media”, nota bene często używając tego terminu jako parasolki dla tendencji centrowych i liberalnych zamiast rzeczywiście lewicowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments